kolmapäev, 23. jaanuar 2013

Welcome to food heaven and vegetarian paradise

Singapur on toiduarmastaja paradiis - siin saab olematu raha eest meeletu valiku suureparast toitu. Lisaks on vahemalt Little Indias rohkem taimetoidurestorane kui nn. tavalisi.

Hommikul soime "oma" hawkersis tyypilise Singaupuri hommikueine. Varskelt rostitud saiadele oli maaritud kayat (kookosemaitselist magusat maaret) ja pandud lahke kaega suurem voitykk sulama. Eraldi kausis oli kaks kergelt keedetud ehk ysna toorest muna, mis tuli lahti lyya, soja ja pipraga maitsestada ning siis kayasaiade abil ara syya. Voi kohalike moodi yle serva ... eee ... juua? Ja koige selle korvale kais imehea kopi (kohv).

Niisiis, hommikul magasime sisse, hommikut sooma joudsime ennelounal ja linna poole saime suuna alles louna ajal. Bussipeatuses jaime skeemi ette natuke noutult seisma ning kohe asus yks suureparast spinglishit raakiv naine meiega suhtlema ja meid abistama. Oma aktsiooni kaasas ta ka koik ylejaanud peatuses viibijad. Asi loppes sellega, et me saime temalt ka veel bussiraha :) Meiesugused turistid muidugi ei teadnud, et piletit saab osta vaid myntide eest ning seega pistis naisterahvas meile pihku terve oma mynditagavara. Paberraha meil talle vastu pakkuda ei onnestunudki. No me pakkusime kyll, aga edutult.

Tegime pikema ringi Little Indias, joime ohtralt puuviljakokteile, soime tulist naani vyrtsika dahliga, vaatasime mosheesid ja templeid. Labi araabia linnaosa ja Marina Bay joudsime lopuks kuulsasse Marina Bay Sandsi, mille 57. korruse rodule, kauni vaatega lahele, Bay Gardenile ja linnale me ka pikemalt pidama jaime.

Peale tuledes linna pildistamist liikusime tagasi Little Indiasse, kus oli eesmargiks ohtust syya. Meiesuguste vahemere-mentaliteediga turistidele, kes alles kell 9 ohtust tahavad syya, hawkersis eriti ei moelda ning suurem osa myyjaid oli oma letid juba kinni pannud. Ka avatud lettidest olid paremad asjad, naiteks krevetid, otsas. Soime nuudleid Hong Hongi moodi. Selgus, et Hong Kongis armastatakse vaga rasvaseid nuudleid. Selle tasakaalustamiseks soime korvale mitu taldrikutait marineeritud tshillit.

Pidasime heaks motteks homseks pikemaks bussisoiduks Malaisiasse midagi varsket kaasa osta. Selgus, et porgandikilo eest tuleks ca 2 s$ ja ounakilo eest kymmekond S$ valja kaia. Lykkasime proviandi hankimise Malaisiani edasi.

Muus osas ei ole toiduhindadele kyll midagi ette heita - kolm sooki paevas pluss mitmed puuviljajoogid ja lassi maksid kokku ca 12 S$. Kyll aga voib etteheiteid teha alkoholihindadele. Vaikese olle saab katte ca 6-7S$ eest. Ja yhistransport on soodsam kui hetkel Tallinnas mittetallinlasele.

Kommentaare ei ole: